جراحی زیبایی واژن به روش های مختلفی انجام می شود. عمل لابیاپلاستی یکی از روش های جراحی زیبایی واژن است که امروزه در بین بانوان بسیار شایع شده است. در طی جراحی لابیاپلاستی با اصلاح لب های داخلی و بیرونی ناحیه تناسلی شکل ظاهری ناحیه تناسلی را بهبود می بخشند.

لابیا چیست ؟

دستگاه تناسلی زنان دارای لابیا مینور و لابیا ماژور است که در واقع لابیا  ماژور که لایه بیرونی است بزرگتر بوده و در دید کامل قرار می گیرد .اما لابیا مینورها یا لبه های داخلی در بین لابیا ماژور قرار می گیرند که رنگ و اندازه لابیا مینور بسته به سن ، ژنتیک و … در افراد مختلف فرق می کند. در برخی از افراد دو لابیامینور به صورت شل و آویزان می شود و یا یه صورت ژنتیکی سایز آن بزرگ می باشد و نامتناسب می باشد.. همچنین یکی از مشکلات رایج دیگر این است که لابیاها با یکدیگر متقارن نیستند که در عمل لابیاپلاستی این مشکل نیز برطرف می شود.

انواع لابیاپلاستی

به طور کلی لابياپلاستي به دو دسته  تقسیم بندی می شود :

لابیاپلاستی با جراحی

لابیاپلاستی غیر جراحی

لابیاپلاستی بدون بخیه (سافت سرجری)

در این روش در مواقعی که لابیاها کمتر از نیم سانت تا یک سانت باشند ،  لابیاپلاستی غیر جراحی انجام می شود ، در این روش دکتر لابیاپلاستی هیچ گونه بخیه ای بر روی لابیاها انجام نمی دهد .

اهداف جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابياپلاستي با اهداف مختلفی انجام می شود ، در ذیل مهم ترین اهداف انجام لابیاپلاستی را بیان می کنیم :

تغییر رنگ لابیاها

با کمک صاف کردن لابیاها می توان تغییر رنگ لابیاها را انجام داد .

تغییر شکل لابیاها

در این روش با کمک روش برش و کاهش می توان تغییر شکل لابیاها را ایجاد کرد .

تغییر سایز لابیاها

لازم به ذکر است که مهم ترین هدف از انجام عمل زیبایی لابیاها تغییر سایز لابیاها می باشد ، برای تغییر سایز لابیاها هر جراح لابیاپلاستی براساس وضعیت لابیاها تصمیم می گیرد که از چه روش و تکنیکی این عمل را انجام دهد تا شخص بهترین نتیجه ممکن حاصل شود .

بانوان عزیز باید به این نکته توجه نمایند که لابیاها دارای تیپ های مختلفی هستند که براساس این تیپ ها جراح تصمیم به انتخاب روش جهت انجام عمل لابیاپلاستی می نماید ، تیپ ها براساس سایز لابیاها کلاس بندی می شود ، به عنوان مثال در تیپ یک لابیاهای کوچکتر از یک سانت می باشند و در تیپ چهار سایز لابیاها بیشتر از شش سانت است ، که سافت سرجری لابیاپلاستی بدون بخیه و درد را در لابیاهای که کمتر از یک سانت است ، می توان انجام داد ، در سایر سایزها حتما باید روش جراحی و لیزر را برای کاهش سایز لابیاها انجام داد .

چرا تقاضای جراحی زیبایی واژن به خصوص لابیاپلاستی روز به روز بیشتر می شود ؟

در گذشته بانوان در رابطه با مشکلات آلت تناسلی خود چیزی نمی گفتند و یا حتی آنها را احساس نمی کردند، برخی از بانوان احساس می کردند که دستگاه تناسلی آنها به دلایل مختلف نیاز به تغییر دارد ، اما از بیان این موضوع اجتناب می کردند .

اگر بخواهیم جراحی زیبایی واژن را به طور کامل تقسیم بندی کنیم ، تشکیل شده از مونس پلاستی ، واژینوپلاستی ، لابياپلاستي ، G spot و کیلوترا که هر کدام این ها اگر به شکل تک تک انجام شود یا مجموعه این ها انجام شود ، جراح می تواند یک سری روش های ابداعی را بر اساس سلیقه خودش و دانشی که دارد به این جراحی ها اضافه کند .
جراحی زیبایی واژن با جراحی درمانی کاملا متفاوت می باشد ، شخص برای انجام این جراحی ها باید یک سری اطلاعات پایه را داشته باشد .

برخی از جراحی ها ، جراحی ماژول هستند ، در واقع این جراحی ها هم میزان خونریزی بیمار و هم میزان خطر و ریسک در بیمار بسیار بیشتر است ، برخی دیگر از جراحی ها مینور هستند به این دلیل به آنها جراحی مینور می گویند که خونریزی کمتر است ، آمبولی در آنها وجود ندارد که خوشبختانه جراحی های زیبایی زنان در واقع جراحی مینور حساب می شوند که میزان خونریزی بسیار کم است ، بیمار اگر چندین جراحی را انجام دهد خون بسیاری را از دست نمی دهد تنها قبل از انجام جراحی زیبایی واژن باید یک سری آزمایشات را انجام دهد