انواع سقط جنین
 

تهدید به سقط – Threatened Abortion به مواردی اطلاق می شود که شما دارای خونریزی واژینال هستید ولی دهانه رحم هنوز اتساع نیافته است . در این حالت ۵۰% احتمال سقط جنین وجود دارد .
سقط اجتناب ناپذیر- Inevitable Abortion به مواردی اطلاق می شود که شما دارای درد و خونریزی رحمی هستید و دهانه رحم شما متسع شده است ، لذا سقط جنین قطعی می باشد .
سقط فراموش شده – Missed Abortion به حالتی اطلاق می شود که بافت های جنینی و جفت در داخل رحم مانده است ولی جنین فاقد حیات است .
سقط کامل –  Complete Abortion به حالتی اطلاق می شود که کل محصول حاملگی ( شامل جفت و جنین ) خارج شده باشد .
سقط عفونی – Septic Abortion بدلیل عفونت در جریان سقط جنین و یا کورتاژ رخ می دهد که می تواند خیلی شدید باشد لذا احتیاج به درمان فوری دارد .

 

دارو و روش های درمانی

پزشک شما ممکن است استراحت و پرهیز از رابطه جنسی و ورزش را تا زمان تخفیف علائم درد و خونریزی توصیه بکند . گرچه مطالعات جدید پزشکی ، موثر بودن آنها را در جلوگیری از احتمال سقط جنین ثابت نکرده است ولی در نهایت این موارد می تواند منجر به کاهش درد و خونریزی شما بشود .
 

درمان انتظاری

در برخی موارد ممکن است شما ترجیح بدهید که جریان سقط خودبخود جلو برود . این مرحله ممکن است چند هفته بطول بکشد و تحمل آن از لحاظ روحی و احساسی برای شما مشکل باشد .
 

درمان طبی

با تجویز قرص های واژینال سیتوتک توسط پزشک و یا کورتاژ رحم ( تراشیدن داخل رحم با وسیله ای بنام کورت ) D&C در اطاق عمل باشد. عوارض این عمل شامل سوراخ شدن رحم بندرت و نیز احتمال بسیار کم آسیب به ارگان های مجاور رحم و عفونت و خونریزی براثر باقی ماندن بقایای جفت باشد. در موارد سقط های مکرر سه ماهه دوم بارداری که به دلیل نارسائی دهانه رحم و بازشدن بیش از حد آن (دیلاتاسیون سرویکس) رخ داده اند. پزشکان شیاف سیگلوژست، آمپول پرولوتون تجویز کرده یا  عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم با نخ های مخصوص را در اطاق عمل انجام می دهند( عمل شیرودکار). و این نخ بایستی هفته قبل از زایمان خارج شود ولی اگر بیمار کاندید سزارین است می تواند برای حاملگی بعدی باقی بماند.  
بهبودی پس از سقط جنین ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد ولی ذکر این نکته حائز اهمیت است که تا ۲ هفته پس از سقط از داشتن رابطه جنسی و یا دوش واژینال و یا تامپون حذر کنید. شروع پریود بعدی پس از سقط ممکن است تا ۶ هفته بطول بکشد اما شما ۲ هفته پس از سقط می توانید از روش های ضد بارداری نظیر قرص جلوگیری و یا IUD استفاده کنید . حداقل یک ماه قبل از تصمیم برای بارداری بعدی صبر کنید.
 
 
نکته: اگر سن شما ۳۵ سال و یا بالاتر است پس از ۲ بار سقط جنین پشت سر هم و اگر سنتان پائین تر از ۳۵ سال است پس از ۳ بار سقط بررسی پزشکی از لحاظ وجود عوامل ژنتیک و مشکلات رحمی و غیره ضرورت دارد . گرچه باید خاطر نشان کرد که حتی بدون درمان حدود ۷۰ % زنانی که دارای سقط مکرر هستند ، حاملگی های آینده موفقیت آمیزی خواهند داشت .